Co należy wiedzieć o instalacjach domofonowych?
Domofon jest urządzeniem spotykanym obecnie praktycznie na każdym kroku. Jest urządzeniem zwiększającym poczucie bezpieczeństwa niezależnie od tego, czy mieszkamy w bloku, czy też w domu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, a pośród wielu dostępnych na rynku rodzajów, każdy znajdzie model dla siebie. Jak zbudowane są instalacje domofonowe i jakie są ich rodzaje? Na jakich zasadach działają? Zapraszam do lektury i poznania odpowiedzi na postawione pytania.
Jak zbudowane są domofony i jakie są ich rodzaje?
Domofon to urządzenie, którego starsze modele wyglądem przypominają nieco telefon stacjonarny. Jego zadaniem jest umożliwienie kontaktu z osobą dzwoniącą do naszych drzwi oraz ich ewentualne otworzenie za pomocą umieszczonego na nim przycisku.
W skład instalacji domofonowej wchodzi:
* unifon, znajdujący się wewnątrz budynku, dostępny w wersji głośnomówiącej lub słuchawkowej, za pomocą którego możemy porozumieć się z osobą dzwoniącą do bramy lub drzwi wejściowych oraz zwalniamy blokadę i odpowiednim przyciskiem otwieramy drzwi;
* bramofon to specjalny panel znajdujący się na zewnątrz budynku lub też bramy, posiadający wbudowany głośnik i mikrofon, dzięki którym możemy skontaktować się z osobą będącą w pomieszczeniu, do którego dzwonimy, a także klawiaturę numeryczną umożliwiającą wybranie numeru mieszkania bądź wpisania specjalnego kodu otwierającego;
* elektrozaczep pełniący rolę blokady zamontowanej w drzwiach wejściowych, uniemożliwiający otworzenie drzwi z zewnątrz.
Poza wymienionymi elementami w skład instalacji domofonowej wchodzą też kable telekomunikacyjne, zasilacz oraz wzmacniacz i generator akustyczny, które są niezbędne do prawidłowego działania telefonu.
Wśród domofonów dostępnych obecnie na rynku znajdziemy:
- domofon analogowy, który jest najstarszym systemem domofonowym i najrzadziej używanym, ponieważ ma nie najlepszą jakość połączenia i nadaje się do obsługi maksymalnie dwóch pomieszczeń,
- domofon cyfrowy będący w stanie obsłużyć dużą ilość pomieszczeń i zwykle znajduje zastosowanie w wielokondygnacyjnych budynkach mieszkalnych bądź biurowych,
- domofon analogowo-cyfrowy posiadający w swoim zestawie analogowy unifon oraz cyfrowy bramofon i łączący funkcje obu tych systemów,
- wideofon, który jest jednym z najnowocześniejszych urządzeń, posiadającym, poza standardowym wyposażeniem, kamerę umieszczoną w panelu bramofonu oraz ekran, dzięki któremu możemy zobaczyć osobę dzwoniącą do naszych drzwi. Do wyboru są wideofony natynkowe, podtynkowe, a także z szyfratorem lub czytnikiem umożliwiającym otworzenie drzwi za pomocą karty magnetycznej.
Jakie są zalety posiadania domofonu?
Podobnie jak instalacja elektryczna, domofon jest obecny w naszych domach, mieszkaniach i biurach od lat i stał się standardem, nad którego rolą rzadko się zastanawiamy. Nie tylko zapewnia domownikom poczucie komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.
Część dostępnych na rynku domofonów występuje w wersji dwukanałowej, co pozwala na niezależne sterowanie furtką i bramą przy pomocy telefonu komórkowego, z każdego miejsca na świecie.
W domofonach najnowszej generacji istnieje możliwość zaprogramowania nawet do czterech numerów telefonicznych mieszkańców oraz ustawienia kolejności dzwonienia. Posiadają też szereg przydatnych funkcji w postaci automatycznego otwierania lub zamykania bramy, nadawania kodów jednorazowego wejścia, blokowania działania domofonu w opcji „nie przeszkadzać”. Mogą być one sterowane za pomocą SMS lub aplikacji na telefon komórkowy.
Warto pamiętać o ciekawej funkcji wideofonu, który pod nieobecność domowników, po naciśnięciu przycisku w furtce, uruchamia kamerę. Rejestruje w ten sposób obraz, który zapisywany jest w pamięci urządzenia łącznie z datą i godziną wizyty. Nagranie można odtworzyć w dowolnym momencie. Niektóre modele posiadają funkcję monitorowania otoczenia i po wciśnięciu odpowiedniego przycisku na unifonie kamera zapisuje obraz w wybranych odstępach czasowych. To rozwiązanie jest szczególnie użyteczne dla osób, które dużo czasu spędzają poza domem.